Artroskopia to procedura, w której ortopeda bezpośrednio diagnozuje i leczy zmiany wewnątrz stawu przy użyciu specjalnego oprzyrządowania.
Jak się wykonuje artroskopię?
Wykonuje się małe nacięcia na skórze pacjenta, przez które wkłada się do stawu system wizyjny (mikrokamera z podświetleniem światłowodowym), przez kilkumilimetrowe rurki można wprowadzać mikronarzędzia, końcówki do odparowywania tkanek (waporyzatory), shavery, czyli mikrofrezy umożliwiające obróbkę tkanek w tym kości i chrząstki z równoczesnym odsysaniem i płukaniem.
Równocześnie przez te małe nacięcia można wprowadzać i mocować w stawie różne implanty, kotwice do mocowania ścięgien i wykonywać nawet bardzo złożone i zaawansowane rekonstrukcje wewnątrz stawu obserwując wszystko w powiększeniu na dużym ekranie jak pod mikroskopem.
Stosujemy najbardziej zaawansowany technologicznie system artroskopowy Arthrex w rozdzielczości 4K ze zintegrowanym systemem napływu i dopływu do stawu z systemem shavera i waporyzatora tkanek, co automatycznie utrzymuje odpowiednie ciśnienie płynu w stawie i równomierny przepływ zapewniający doskonałą widoczność w trakcie operacji.
Stosujemy wyłącznie jednorazowe shavery i waporyzatory zabezpieczone mikroczipami przed ponownym użyciem.
Oczywiście operacja jest wykonywana w znieczuleniu, które wcześniej jest omówione przez anestezjologa z pacjentem, w zależności od wskazań medycznych, ale też preferencji pacjenta.
Dlaczego artroskopia może być konieczna?
Diagnozując pacjenta poprzez wywiad, badanie, RTG, USG czy rezonans możemy rozpoznać choroby, uszkodzenia kości, chrząstki, więzadeł, mięśni i ścięgien, ale też stany zapalne, ciał obce w stawach itp.
Wiele z tych patologii możemy leczyć z powodzeniem artroskopowo.
Np. uszkodzenie ścięgien barku (stożka rotatorów), nawykowe zwichnięcia barku, zespół konfliktu, w kolanie uszkodzenia łąkotek, chrząstki, więzadeł.
Możemy usuwać różne ciała wolne ze stawów, nieprawidłowe struktury.
Możemy też wszczepiać różne implanty od mikroskopijnych po duże jak np. balon do przestrzeni podbarkowej w nienaprawialnych masywnych uszkodzeniach stożka rotatorów.
Pozostawienie nieleczonych istotnych zmian i uszkodzeń w stawie może w konsekwencji doprowadzić do destrukcji stawu, a to już może wymagać znacznie bardziej inwazyjnych operacji jak wymiana stawu.