Operacja palucha koślawego

Paluch koślawy (hallux valgus) to deformacja w której paluch (haluks) skręca i zakrzywia się w kierunku pozostałych palców tworząc często bolesne wybrzuszenie kości (bunion), które z powodu ocierania w butach staje się bolesne.

Lewy paluch koślawy przed operacją.
Po operacji.

Paluch koślawy zwykle rozwija się powoli. Z czasem prawidłowe ustawienie kości, ścięgien i więzadeł zmienia się i powstaje deformacja. Częściej występuje u kobiet, ma pewne tło genetyczne, wpływ ma noszenie butów na wysokim obcasie i wąski przód buta.

W większości przypadków o niewielkim nasileniu ulgę przynosi szersze obuwie i inne proste sposoby zmniejszenia nacisku na paluch. W przypadkach gdzie ból mimo tego utrzymuje się, wykonuje się operacje korekcyjne.

Operacje paluchów koślawych zwanych potocznie haluksami wykonujemy metodą przezskórną minimalnie inwazyjną z kilku niewielkich nacięć. Pod kontrolą śród operacyjną Rtg kości się przecina specjalnymi frezami wolnoobrotowymi, koryguje ich ustawienie i zespala tytanowymi implantami. Stosujemy implanty amerykańskiej firmy Arthrex, których nie trzeba usuwać. Na podobnej zasadzie koryguje się też palce młotkowate.

Po operacji Pacjentka ma specjalny opatrunek, którego nie zmienia i chodzi w bucie-ortezie zapinanej na rzepy, aby zmniejszyć nacisk na operowanego haluksa w trakcie gojenia.

Operacje tego typu dają lepszy efekt kosmetyczny i powodują mniejszy ból.

Animacja deformacji i porównanie tradycyjnych operacji do minimalnie inwazyjnej.